Zobrazit e-mail v prohlížeči

Moc vás zdravím z redakce Respektu!

Do té se po dovolené vrátil kolega Jiří Nádoba, i když jen na chvilku. Hned po první poradě totiž společně s fotografem Matějem Stránským vyrazil k italské řece Pád, která – jak se dočtete v aktuálním čísle – mizí před očima. Jirka po cestě mluvil se spoustou lidí. Od farmářů přes seniory u siesty až po autora knihy o historii dnes vysychající řeky. Směs pohledů je to zajímavá a nezbývá než si ji přečíst (což samozřejmě doporučuji). Odpověď jedné farmářky jsem si zaznamenal, třeba se bude ještě hodit: „Někde jsem slyšela, že dnes je vše horší než dřív, ale pořád lepší než v budoucnu. To bych podepsala.“Ale zpět do Česka. Chceme v něm rychlovlaky, které nás dovezou například z Prahy do Brna za šedesát minut? Většina obyvatel by pravděpodobně řekla bez váhání, že chtějí. Ne tak docela obyvatele Ledčic, kterým by takové vlaky jezdily doslova kolem zahrady. Anebo skrze ní. Vypravil se za nimi Marek Švehla (a odjel na dovolenou, vlakem do Německa se svým letos už druhým 9-Euro-Ticket).

Za rok se toho stihne stát spousta. Covidová vlna delty, krach Bohemia Energy, covidová vlna omikronu, vpád ruských vojsk na Ukrajinu… Člověk tak snadno zapomene, co se v létě 2021 odehrávalo. A že jednou z událostí, které hýbaly světem, byl odchod vojsk NATO z Afghánistánu a ihned poté bleskové ovládnutí země Tálibánem. O odchod se tehdy snažili také Afghánci, kteří spolupracovali mimo jiné s českou armádou, za což jim hrozila smrt. Na ty naštěstí nezapomněl Jaroslav Spurný a v čísle od něj najdete text o tom, jak se zde žije těm, kterým se úprk ze země podařil. Jardovi se ale kromě toho povedlo spojit také s těmi, kteří uprchnout nestihli a každodenní strach o vlastní život či život svých rodin prožívají dodnes.

Že se stále něco děje, nám opět připomnělo také hnutí STAN, tentokrát ministr vnitra a předseda hnutí Vít Rakušan – a to tím, že jmenoval do funkce šéfa rozvědky Petra Mlejnka, o kterém věděl, že měl kontakty s podnikatelem Michalem Redlem. Tomu se věnujeme hned na několika místech, mimo jiné v rozhovoru právě s Rakušanem, který pořídil Ondřej Kundra.
 „Pokud se dá říct, že někdo hudebně ovládl tohle léto, pak je to Annet X – třiadvacetiletá zpěvačka a rapperka, která na domácí scéně působí jako zjevení,“ startuje Hana Řičicová profil jmenované hudebniceA s tipem na výstavu jen o pár stránek dál přišel Pavel Turek. Je sice v Berlíně a rychlovlaky se z Česka do německé metropole ještě dlouho nevypraví, ale propojení skladatele Richarda Wagnera s Karlem Marxem značí, že výlet bude stát za to.

Ani newsletter není nafukovací a vše se doporučit nedá. Zvlášť, když kromě čísla plníme texty také náš web. Už teď tam najdete komentář Marka Švehly k tomu, že vláda by měla dělat proti drahým energiím víc, nebo text Ondřeje Kundry o tom, jak chce Česko přistoupit k vydávání víz pro Rusy. A aby toho nebylo málo, plníme taky – jak se říká – všechny podcastové aplikace, takže pokud by vás četba příliš zmohla, můžete si odpočinout u poslechu nového dílu našeho podcastu, který je věnovaný již zmíněnému jmenování Petra Mlejnka šéfem rozvědky a všemu, co s tím souvisí.

Ať už se závěr léta rozhodnete trávit jakkoliv, přeji krásný zbytek srpna.

František Trojan

 

 

Sdílejte tento
e-mail s přáteli.
Přihlaste se k tomuto newsletteru.
Bude vám chodit každý týden.
Facebook
Twitter
Instagram
Copyright © 2022 Respekt (Economia, a.s.)
Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu